Doğru bir şekilde tasarlandığında home office çalışma düzeni, bir çok insanın daha verimli ve konforlu çalışmasına izin verir. Peki bu doğru tasarımı home office çalışma düzenimizde nasıl uygulayabiliriz?

Dünyayı etkisi altına alan korona salgını çoğu kurum ve çalışanın home office çalışma modeline geçmesini yaygınlaştırdı. Bir çalışan veya girişimciyseniz home office çalışmak için rahat bir ortam yaratmak her şeyden daha önemli hale geliyor.

Doğru bir home office düzeni kurmanızda aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

  1. Doğal ışık ile home office ortamınızı parlatın!

Kendinizi daha aktif ve enerjik hissetmek için home office düzeninizi doğal gün ışığı alan bir yere kurmanız çok önemlidir. Doğal ışık işinizin yanı sıra sağlığınıza da çok iyi gelecektir. İyi bir ruh halinde olmanızı ve doğal uyku düzeninizi dengeleyen D vitamini seviyenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

  1. Sessizliğe ihtiyacımız var.

Home office çalışma düzeninde doğru odaklanma için sessiz bir bölgeye ihtiyacınız var. Yalnız yaşamıyorsanız da daha az kesintiye uğrayacağınız bir yer bulmanızı tavsiye ederiz.

Elbette üretkenlik ve konsantrasyonu belirleyen bir çok faktör var fakat sessiz bir alan seçim bu mücadelede kazanmanızın anahtarı olacaktır.

  1. Doğru home office rengi

Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini hepimiz biliyoruz. Farklı renkler insanlardan farklı fiziksel ve duygusal reaksiyonlar alır. Bu yüzden renk seçiminde bilinçli olmak çok önemlidir. Özellikle home office çalışma düzeninde, gün boyu maruz kalacağınız rengi seçmek çok daha değerlidir. Doğru rengi seçmek tüm gün uykulu hissetmek ile yüksek verimde çalışmanız arasındaki farkı ortaya koyacaktır.

Doğru bir home office çalışma ortamında açık tonlu ve ferah renkler kullanılmalıdır. Ayrıca mavi, yeşil, turuncu ve toprak renkleri size daha iyi hissettirecektir.

  1. Home office düzende ergonomik mobilyalar

Home office düzende çalışıyorken tüm gününüzü seçmiş olduğunuz masa, sandalye ve diğer ekipmanlarla geçireceğiniz için konforlu ve ergonomik mobilyalar seçmek bir lüks değil ihtiyaçtır. Uzun dönemdeki sağlığınız ve genel mutluluğunuz için home office mobilya seçimi kritik bir rol oynamaktadır.

Home office çalışma düzeninde ergonomik mobilyalar sağlığınızı korumasının yanı sıra daha konforlu hissetmenize ve bu yüzden daha fazla odaklanmanıza imkan sağlayacaktır.

  1. Home office çalışma ortamınıza kendine özel sihirli dokunuşlar yapın.

Home office çalışma ortamınıza kişisel eşyalarınızı veya ritüellerinizi eklemek bu ortamı sadece iş ortamı olmaktan çıkarıp veriminizi arttıracaktır. Home office çalışma ortamınızı size ilham veren ve yaratıcılığınızı besleyen kişisel eşyalarınızla donatın.

  1. İhtiyaçlarınıza uygun bir home office çalışma ortamı yaratın

Mükemmel home office çalışma düzeni herkes için aynı olmayabilir. Doğru bir çalışma ortamını düzenlemeden önce ihtiyaç ve taleplerinizi belirlemeniz gerekecektir. Bunun dışında çalışma süreciniz için ön göremediğiniz ihtiyaçlarınız da ortaya çıkacaktır. İhtiyaçlarınız yaptığınız iş koluna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bunları doğru tespit etmek mükemmel bir home office tasarımı için size avantaj sağlayacaktır.

  1. Egzersiz için ekipmanlarınıza yer açın!

Gün boyu yerinizden kalkmadığınız zaman üretkenliğiniz yanı sıra vücudunuz da bundan zarar görecektir. Ufak molalar vererek açmış olduğunuz alanda belirli esneme ve rahatlama hareketleri yapabilirsiniz. Bu kısa molalar sağlığınızın yanı sıra çalışma verimliliğinizi de arttıracaktır.

İlginizi Çekebilir